St. Louis Masters 
        Ozark Short Course Championships 2002 - 3/16/2002 to 3/17/2002         
                                    Results                                    
 
Event 1  Women 30-34 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Nefczyk, Julia A          33 IM-IL                6:50.00    7:08.36  
 
Event 1  Women 35-39 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Harris, Heidi B           37 SLAM-OZ              5:45.00    5:41.81  
 
Event 1  Women 55-59 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Pohlmann, Mary M          57 IM-IL                7:03.86    7:05.71  
 
Event 1  Women 75-79 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Peters, Doris H           79 SLAM-OZ             11:26.58   13:16.20  
 
Event 1  Men 40-44 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Rother, Joseph M          42 SLAM-OZ              6:40.00    6:28.85  
  2 Gaw, Jeffrey A            43 SLAM-OZ              7:00.00    6:59.87  
  3 Beckner, Charles C        41 SLAM-OZ                   NT    7:32.24  
 
Event 1  Men 45-49 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Sappington, Michael F     49 SLAM-OZ                   NT    8:46.17  
 
Event 1  Men 55-59 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Woods, Tom M              59 VM-VA                7:30.00    7:07.76  
 
Event 1  Men 60-64 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Kirchner, Landon C        62 MOVY-MV              7:00.00    6:50.10  
  2 McNamee Sr., Michael B    60 SLAM-OZ             10:00.00   10:10.30  
 
Event 1  Men 70-74 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Cannon, William C         71 SLAM-OZ              8:45.15    9:47.48  
 
Event 1  Men 75-79 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Blake, Robert S           77 SLAM-OZ              7:57.70    8:34.01  
  2 Huber, Jack R             79 SLAM-OZ              9:45.00   10:35.16  
 
Event 2  Women 19-24 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Zou, LI                   24 SLAM-OZ              1:09.56    1:07.04  
 
Event 2  Women 25-29 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Barber, Jill A            28 SLAM-OZ              1:05.50    1:03.93  
 
Event 2  Women 35-39 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 McNamee, Mary A           35 SLAM-OZ              2:00.00    1:54.57  
 
Event 2  Women 40-44 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Richmond, Susan M         40 SLAM-OZ              1:11.00    1:09.07  
  2 Tang, Julia               40 SLAM-OZ              1:29.00    1:22.91  
  3 Seyferth, Elizabeth L     43 IM-IL                1:30.20    1:29.36  
 
Event 2  Women 45-49 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Stegall, Carol A          46 Unattached-OZ             NT    1:26.12  
  2 Hentschke, Ruth A         49 SLAM-OZ                   NT    1:28.01  
  3 Kelley, Diane G           48 SLAM-OZ              1:34.00    1:34.94  
 
Event 2  Men 30-34 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Brushaber, Eric C         30 SLAM-OZ              1:00.00      58.70  
  2 Gundersen, Karl R         32 SLAM-OZ              1:05.00    1:02.81  
  3 Heumann, Kurt A           34 SLAM-OZ              1:15.00    1:02.84  
 -- Genin, Guy M              33 SLAM-OZ              1:03.00         DQ  
 
Event 2  Men 35-39 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Pellicano, Dino           35 SLAM-OZ              1:04.00    1:03.29  
 
Event 2  Men 40-44 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Schroeder, Charles W      42 Unattached-OZ        1:08.00    1:04.25  
  2 Quade, Jack G             44 SLAM-OZ              1:15.00    1:08.83  
  3 Rother, Joseph M          42 SLAM-OZ              1:10.00    1:11.17  
 
Event 2  Men 45-49 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Berrien, Christopher C    48 SLAM-OZ                   NT    1:25.21  
  2 Van Ryn, Jack             48 SLAM-OZ              1:35.00    1:26.48  
 
Event 2  Men 55-59 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Shedd, Charles P          58 SLAM-OZ              1:13.25    1:12.20  
  2 Pohlmann, John T          58 IM-IL                1:26.00    2:07.94  
 
Event 2  Men 60-64 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Kirchner, Landon C        62 MOVY-MV              1:22.00    1:21.07  
 
Event 2  Men 75-79 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Blake, Robert S           77 SLAM-OZ              1:35.78    1:47.15  
  2 Sery, Donald J            77 SLAM-OZ              1:55.00    1:57.05  
 
Event 2  Men 85-89 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Grant Jr., William H      88 SLAM-OZ              2:12.00    2:31.37  
 
Event 3  Women 35-39 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 McNamee, Mary A           35 SLAM-OZ              1:00.00    1:02.11  
 
Event 3  Women 40-44 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Petersen, Stephanie O     40 SLAM-OZ                   NT      33.79  
  2 Richmond, Susan M         40 SLAM-OZ                35.00      34.91  
  3 Seyferth, Elizabeth L     43 IM-IL                  42.74      41.00  
 
Event 3  Women 45-49 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hentschke, Ruth A         49 SLAM-OZ                   NT      42.32  
  2 Mosher, Jacqueline D      49 Unattached-OZ             NT      52.69  
 
Event 3  Women 55-59 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Henehan, Mary P           59 SLAM-OZ                49.00      53.99  
 
Event 3  Women 75-79 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Peters, Doris H           79 SLAM-OZ              1:06.50    1:13.77  
 
Event 3  Men 30-34 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Heumann, Kurt A           34 SLAM-OZ                35.00      31.84  
 
Event 3  Men 40-44 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Gaw, Jeffrey A            43 SLAM-OZ                39.00      36.89  
 
Event 3  Men 45-49 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Berrien, Christopher C    48 SLAM-OZ                   NT      38.95  
  2 Sappington, Michael F     49 SLAM-OZ                   NT      56.89  
 
Event 3  Men 50-54 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Kinlen, Patrick J         53 SLAM-OZ                   NT      49.23  
 
Event 3  Men 55-59 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Shedd, Charles P          58 SLAM-OZ                37.50      35.76  
  2 Daughaday, Carlos C       55 SLAM-OZ                50.00      40.32  
  3 Pohlmann, John T          58 IM-IL                  41.09      44.58  
  4 Pulford, James E          58 SLAM-OZ                   NT      53.17  
 
Event 3  Men 70-74 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Cannon, William C         71 SLAM-OZ                48.93      55.23  
 
Event 3  Men 75-79 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Sery, Donald J            77 SLAM-OZ              1:02.00    1:01.23  
 
Event 3  Men 85-89 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Grant Jr., William H      88 SLAM-OZ              1:10.00    1:12.23  
 
Event 4  Women 25-29 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Barber, Jill A            28 SLAM-OZ              1:06.50    1:09.42  
 
Event 4  Men 30-34 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Genin, Guy M              33 SLAM-OZ              1:10.00      57.17  
 
Event 4  Men 35-39 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Pellicano, Dino           35 SLAM-OZ              1:00.00    1:00.30  
 
Event 4  Men 40-44 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Schroeder, Charles W      42 Unattached-OZ        1:05.00    1:00.10  
 
Event 4  Men 45-49 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Van Ryn, Jack             48 SLAM-OZ              1:40.00    1:37.00  
 
Event 4  Men 55-59 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Daughaday, Carlos C       55 SLAM-OZ              1:30.00    1:23.43  
 
Event 4  Men 75-79 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Maine, Thomas O           76 IM-IL                1:28.34    1:30.94  
 
Event 5  Women 19-24 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Zou, LI                   24 SLAM-OZ              2:30.38    2:22.55  
 
Event 5  Women 40-44 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Petersen, Stephanie O     40 SLAM-OZ              2:45.00    2:35.45  
 
Event 5  Women 55-59 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Pohlmann, Mary M          57 IM-IL                2:48.16    2:55.43  
  2 Henehan, Mary P           59 SLAM-OZ              3:53.19    3:58.19  
 
Event 5  Women 90-94 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hendry, Edith M           91 SLAM-OZ              6:02.00    6:14.80  
 
Event 5  Men 35-39 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hopson, Bruce E           36 SLAM-OZ              2:13.00    2:12.09  
 
Event 5  Men 40-44 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Quade, Jack G             44 SLAM-OZ              2:45.00    2:28.75  
 
Event 5  Men 60-64 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 McNamee Sr., Michael B    60 SLAM-OZ              4:00.00    3:40.40  
 
Event 5  Men 70-74 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Cannon, William C         71 SLAM-OZ              4:08.60    4:27.18  
 
Event 5  Men 75-79 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Maine, Thomas O           76 IM-IL                3:21.59    3:23.11  
  2 Huber, Jack R             79 SLAM-OZ              4:25.00    4:22.28  
 
Event 6  Men 65+ 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 St. Louis Area Masters-OZ  'A'                         NT    3:20.40  
     1) Blake, Robert S 77              2) Cannon, William C 71           
     3) Huber, Jack R 79                4) Sery, Donald J 77              
 
Event 7  Women 19-24 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Zou, LI                   24 SLAM-OZ              1:01.34      58.85  
 
Event 7  Women 25-29 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Barber, Jill A            28 SLAM-OZ                59.50      58.66  
 
Event 7  Women 35-39 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Harris, Heidi B           37 SLAM-OZ              1:03.00      59.38  
  2 McNamee, Mary A           35 SLAM-OZ              2:00.00    1:52.40  
 
Event 7  Women 40-44 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Petersen, Stephanie O     40 SLAM-OZ              1:02.00      58.52  
  2 Tang, Julia               40 SLAM-OZ              1:20.00    1:14.11  
 
Event 7  Women 45-49 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Stegall, Carol A          46 Unattached-OZ             NT    1:16.73  
  2 Hentschke, Ruth A         49 SLAM-OZ                   NT    1:22.57  
  3 Mosher, Jacqueline D      49 Unattached-OZ             NT    1:38.13  
 
Event 7  Women 55-59 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Henehan, Mary P           59 SLAM-OZ              1:52.00    1:48.38  
 
Event 7  Women 75-79 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Peters, Doris H           79 SLAM-OZ              1:56.77    2:02.84  
 
Event 7  Men 30-34 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Genin, Guy M              33 SLAM-OZ                56.00      54.72  
  2 Heumann, Kurt A           34 SLAM-OZ              1:05.00      55.96  
  3 Gundersen, Karl R         32 SLAM-OZ              1:12.00    1:09.02  
 
Event 7  Men 35-39 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Pellicano, Dino           35 SLAM-OZ                55.00      55.03  
 
Event 7  Men 40-44 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Schroeder, Charles W      42 Unattached-OZ          58.00      54.70  
  2 Rother, Joseph M          42 SLAM-OZ              1:00.00    1:01.80  
  3 Gaw, Jeffrey A            43 SLAM-OZ              1:06.00    1:05.80  
 
Event 7  Men 45-49 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Van Ryn, Jack             48 SLAM-OZ              1:15.00    1:14.31  
  2 Berrien, Christopher C    48 SLAM-OZ                   NT    1:19.92  
  3 Sappington, Michael F     49 SLAM-OZ                   NT    1:22.61  
 
Event 7  Men 55-59 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Shedd, Charles P          58 SLAM-OZ              1:04.75    1:04.72  
  2 Daughaday, Carlos C       55 SLAM-OZ              1:15.00    1:10.16  
 
Event 7  Men 75-79 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Blake, Robert S           77 SLAM-OZ              1:11.86    1:16.75  
  2 Sery, Donald J            77 SLAM-OZ              1:31.00    1:43.15  
 
Event 7  Men 85-89 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Grant Jr., William H      88 SLAM-OZ              2:00.00    2:01.61  
 
Event 8  Women 40-44 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Richmond, Susan M         40 SLAM-OZ              2:42.00    2:41.45  
  2 Seyferth, Elizabeth L     43 IM-IL                3:23.47    3:24.10  
 
Event 8  Men 45-49 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Sappington, Michael F     49 SLAM-OZ                   NT    4:46.32  
 
Event 8  Men 50-54 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Kinlen, Patrick J         53 SLAM-OZ                   NT    3:54.29  
 
Event 8  Men 60-64 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Kirchner, Landon C        62 MOVY-MV              3:05.00    3:13.30  
  2 McNamee Sr., Michael B    60 SLAM-OZ              4:00.00    4:08.09  
 
Event 8  Men 70-74 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Cannon, William C         71 SLAM-OZ              3:45.43    4:33.41  
 
Event 8  Men 75-79 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Maine, Thomas O           76 IM-IL                3:29.27    3:28.92  
 
Event 9  Women 40-44 400 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Petersen, Stephanie O     40 SLAM-OZ              6:00.00    5:21.93  
  2 Richmond, Susan M         40 SLAM-OZ              5:15.00    5:48.91  
 
Event 9  Women 55-59 400 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Pohlmann, Mary M          57 IM-IL                6:33.61    6:28.73  
 
Event 9  Men 35-39 400 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hopson, Bruce E           36 SLAM-OZ              4:44.20    4:50.92  
 
Event 9  Men 75-79 400 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Maine, Thomas O           76 IM-IL                6:47.87    6:46.57  
 
Event 10  Women 19-24 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Zou, LI                   24 SLAM-OZ                32.34      29.96  
 
Event 10  Women 25-29 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Barber, Jill A            28 SLAM-OZ                41.50      30.95  
 
Event 10  Women 35-39 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 McNamee, Mary A           35 SLAM-OZ              1:00.00      49.23  
 
Event 10  Women 40-44 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Tang, Julia               40 SLAM-OZ                39.00      39.28  
 
Event 10  Women 45-49 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Stegall, Carol A          46 Unattached-OZ             NT      40.28  
  2 Hentschke, Ruth A         49 SLAM-OZ                   NT      40.92  
  3 Kelley, Diane G           48 SLAM-OZ                43.00      43.39  
 
Event 10  Women 55-59 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Henehan, Mary P           59 SLAM-OZ                48.00      46.91  
 
Event 10  Women 75-79 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Peters, Doris H           79 SLAM-OZ              1:03.14    1:08.81  
 
Event 10  Women 90-94 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hendry, Edith M           91 SLAM-OZ              1:08.00    1:12.73  
 
Event 10  Men 30-34 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Brushaber, Eric C         30 SLAM-OZ                28.50      27.28  
  2 Genin, Guy M              33 SLAM-OZ                23.00      29.54  
  3 Gundersen, Karl R         32 SLAM-OZ                31.00      31.27  
 
Event 10  Men 40-44 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Quade, Jack G             44 SLAM-OZ                32.00      30.30  
  2 Rother, Joseph M          42 SLAM-OZ                30.00      35.27  
 
Event 10  Men 45-49 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Van Ryn, Jack             48 SLAM-OZ                40.00      37.94  
  2 Berrien, Christopher C    48 SLAM-OZ                   NT      40.68  
 
Event 10  Men 55-59 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Shedd, Charles P          58 SLAM-OZ                37.25      36.45  
  2 Pulford, James E          58 SLAM-OZ                   NT      48.06  
 
Event 10  Men 60-64 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 McNamee Sr., Michael B    60 SLAM-OZ              1:00.00      49.87  
 
Event 10  Men 75-79 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Huber, Jack R             79 SLAM-OZ                55.00      49.82  
  2 Blake, Robert S           77 SLAM-OZ                45.04      54.37  
  3 Sery, Donald J            77 SLAM-OZ                49.00      55.11  
 
Event 10  Men 85-89 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Shea, Edward J            87 IM-IL                  54.00      45.56  
  2 Grant Jr., William H      88 SLAM-OZ              1:00.00    1:03.52  
 
Event 11  Women 55-59 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Pohlmann, Mary M          57 IM-IL               14:37.25   14:38.24  
 
Event 11  Men 60-64 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Kirchner, Landon C        62 MOVY-MV             14:40.00   14:04.78  
  2 McNamee Sr., Michael B    60 SLAM-OZ             20:00.00   21:21.20  
 
Event 11  Men 70-74 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Cannon, William C         71 SLAM-OZ             19:54.34   20:06.55  
 
Event 11  Men 75-79 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Blake, Robert S           77 SLAM-OZ             16:59.93   17:27.51  
 
Event 12  Women 30-34 1650 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Galarnyk, tambra L        34 SLAM-OZ                   NT   24:33.13  
  2 Nefczyk, Julia A          33 IM-IL               24:00.00   24:49.07  
 
Event 12  Men 40-44 1650 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Rother, Joseph M          42 SLAM-OZ             23:27.00   22:50.15  
  2 Beckner, Charles C        41 SLAM-OZ                   NT   25:24.92  
 
Event 12  Men 45-49 1650 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Gowler, Mark D            45 SLAM-OZ             20:00.00   19:41.60  
  2 Sappington, Michael F     49 SLAM-OZ                   NT   32:15.42  
 
Event 12  Men 55-59 1650 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Woods, Tom M              59 VM-VA               25:40.00   25:31.53  
 
Event 13  Women 19-24 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Zou, LI                   24 SLAM-OZ                30.82      28.60  
 
Event 13  Women 30-34 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Nefczyk, Julia A          33 IM-IL                  35.00      34.67  
 
Event 13  Women 35-39 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 McNamee, Mary A           35 SLAM-OZ              1:00.00    1:03.41  
 
Event 13  Women 40-44 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Richmond, Susan M         40 SLAM-OZ                32.00      30.98  
  2 Tang, Julia               40 SLAM-OZ                39.00      37.98  
 
Event 13  Women 45-49 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Kelley, Diane G           48 SLAM-OZ                41.00      43.90  
 
Event 13  Women 55-59 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Henehan, Mary P           59 SLAM-OZ                57.61      57.57  
 
Event 13  Men 30-34 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Genin, Guy M              33 SLAM-OZ                26.00      24.75  
  2 Brushaber, Eric C         30 SLAM-OZ                27.00      25.69  
  3 Heumann, Kurt A           34 SLAM-OZ                30.00      28.11  
 
Event 13  Men 40-44 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Schroeder, Charles W      42 Unattached-OZ          28.00      27.49  
  2 Quade, Jack G             44 SLAM-OZ                30.00      30.18  
  3 Rother, Joseph M          42 SLAM-OZ                30.00      31.91  
 
Event 13  Men 45-49 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Winters, Bob H            48 SLAM-OZ                   NT      28.83  
  2 Berrien, Christopher C    48 SLAM-OZ                   NT      37.95  
  3 Van Ryn, Jack             48 SLAM-OZ                45.00      41.70  
 
Event 13  Men 55-59 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Shedd, Charles P          58 SLAM-OZ                30.75      30.50  
 
Event 13  Men 60-64 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 McNamee Sr., Michael B    60 SLAM-OZ              1:00.00      42.02  
 
Event 13  Men 65-69 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Skilling, Jack            65 SLAM-OZ                44.58      48.53  
 
Event 13  Men 70-74 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Cannon, William C         71 SLAM-OZ                46.21      50.13  
 
Event 13  Men 75-79 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Sery, Donald J            77 SLAM-OZ              1:00.00    1:01.89  
 
Event 14  Women 35-39 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Harris, Heidi B           37 SLAM-OZ              2:10.00    2:09.55  
 
Event 14  Women 40-44 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Petersen, Stephanie O     40 SLAM-OZ              2:20.00    2:11.35  
 
Event 14  Women 75-79 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Peters, Doris H           79 SLAM-OZ              4:25.35    4:38.18  
 
Event 14  Men 30-34 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Gundersen, Karl R         32 SLAM-OZ              2:05.00    2:04.30  
 
Event 14  Men 35-39 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hopson, Bruce E           36 SLAM-OZ              2:10.00    2:10.54  
  2 Pellicano, Dino           35 SLAM-OZ              2:18.00    2:15.85  
 
Event 14  Men 45-49 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Sappington, Michael F     49 SLAM-OZ                   NT    3:24.04  
 
Event 14  Men 60-64 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Kirchner, Landon C        62 MOVY-MV              2:35.00    2:33.69  
 
Event 14  Men 70-74 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Neubert, Robert J         71 SLAM-OZ                   NT    3:33.40  
 
Event 14  Men 75-79 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Maine, Thomas O           76 IM-IL                2:57.83    2:52.93  
  2 Blake, Robert S           77 SLAM-OZ              2:52.29    2:56.02  
 
Event 15  Women 19-24 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Zou, LI                   24 SLAM-OZ              1:18.70    1:16.30  
 
Event 15  Women 35-39 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 McNamee, Mary A           35 SLAM-OZ              2:00.00    2:17.86  
 
Event 15  Women 40-44 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Petersen, Stephanie O     40 SLAM-OZ              1:14.00    1:14.60  
  2 Richmond, Susan M         40 SLAM-OZ              1:16.00    1:15.20  
  3 Seyferth, Elizabeth L     43 IM-IL                1:33.28    1:33.76  
 
Event 15  Women 45-49 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hentschke, Ruth A         49 SLAM-OZ                   NT    1:36.17  
  2 Snow, Nancy E             49 SLAM-OZ                   NT    1:43.73  
 
Event 15  Women 55-59 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Henehan, Mary P           59 SLAM-OZ              2:01.86    2:01.84  
 
Event 15  Women 75-79 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Peters, Doris H           79 SLAM-OZ              2:46.67    2:56.58  
 
Event 15  Men 30-34 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Heumann, Kurt A           34 SLAM-OZ              1:15.00    1:11.88  
 
Event 15  Men 40-44 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Schroeder, Charles W      42 Unattached-OZ        1:20.00    1:15.21  
 
Event 15  Men 45-49 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Berrien, Christopher C    48 SLAM-OZ                   NT    1:29.99  
  2 Van Ryn, Jack             48 SLAM-OZ              1:30.00    1:31.84  
 
Event 15  Men 50-54 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Kinlen, Patrick J         53 SLAM-OZ                   NT    1:43.29  
 
Event 15  Men 55-59 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Shedd, Charles P          58 SLAM-OZ              1:19.75    1:19.36  
  2 Pohlmann, John T          58 IM-IL                1:40.00    1:44.44  
 
Event 15  Men 60-64 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 McNamee Sr., Michael B    60 SLAM-OZ              2:00.00    1:50.81  
 
Event 15  Men 65-69 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Skilling, Jack            65 SLAM-OZ              1:59.38    2:08.59  
 
Event 15  Men 70-74 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Cannon, William C         71 SLAM-OZ              1:43.36    1:59.68  
 
Event 15  Men 75-79 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Maine, Thomas O           76 IM-IL                1:34.95    1:38.30  
 
Event 16  Men 65+ 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 St. Louis Area Masters-OZ  'A'                         NT    2:31.80  
     1) Blake, Robert S 77              2) Cannon, William C 71           
     3) Neubert, Robert J 71            4) Sery, Donald J 77              
 
Event 16  Mixed 25+ 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 St. Louis Area Masters-OZ  'A'                         NT    2:33.66  
     1) Hentschke, Ruth A 49            2) Heumann, Kurt A 34             
     3) Kelley, Diane G 48              4) Kinlen, Patrick J 53           
 
Event 16  Mixed 35+ 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 St. Louis Area Masters-OZ  'B'                         NT    1:56.59  
     1) Quade, Jack G 44                2) Tang, Julia 40                 
     3) Shedd, Charles P 58             4) Richmond, Susan M 40           
  2 St. Louis Area Masters-OZ  'A'                         NT    2:44.92  
     1) Sappington, Michael F 49        2) Henehan, Mary P 59             
     3) McNamee, Mary A 35              4) McNamee Sr., Michael B 60      
 
Event 17  Women 19-24 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Zou, LI                   24 SLAM-OZ              1:09.12    1:05.32  
 
Event 17  Women 35-39 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 McNamee, Mary A           35 SLAM-OZ              2:00.00    2:20.61  
 
Event 17  Women 40-44 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Tang, Julia               40 SLAM-OZ              1:29.00    1:25.76  
 
Event 17  Women 45-49 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hentschke, Ruth A         49 SLAM-OZ                   NT    1:34.15  
  2 Kelley, Diane G           48 SLAM-OZ              1:34.00    1:35.02  
 
Event 17  Women 55-59 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Pohlmann, Mary M          57 IM-IL                1:19.62    1:20.03  
  2 Henehan, Mary P           59 SLAM-OZ              1:43.00    1:46.59  
 
Event 17  Men 40-44 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Quade, Jack G             44 SLAM-OZ              1:05.00    1:07.42  
 
Event 17  Men 45-49 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Winters, Bob H            48 SLAM-OZ                   NT    1:07.95  
  2 Van Ryn, Jack             48 SLAM-OZ              1:28.00    1:23.86  
  3 Berrien, Christopher C    48 SLAM-OZ                   NT    1:30.15  
 
Event 17  Men 55-59 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Shedd, Charles P          58 SLAM-OZ              1:19.25    1:22.57  
 
Event 17  Men 60-64 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 McNamee Sr., Michael B    60 SLAM-OZ              2:00.00    1:44.74  
 
Event 17  Men 70-74 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Cannon, William C         71 SLAM-OZ              1:48.65    2:00.20  
  2 Neubert, Robert J         71 SLAM-OZ                   NT    2:06.08  
 
Event 17  Men 75-79 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Sery, Donald J            77 SLAM-OZ              2:04.00    1:59.18  
 
Event 17  Men 85-89 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Shea, Edward J            87 IM-IL                1:58.00    1:45.84  
 
Event 18  Men 75-79 200 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Maine, Thomas O           76 IM-IL                3:16.82    3:18.63  
 
Event 19  Women 40-44 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Seyferth, Elizabeth L     43 IM-IL                3:20.20    3:22.95  
 
Event 19  Women 55-59 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Pohlmann, Mary M          57 IM-IL                3:02.77    3:02.19  
 
Event 19  Men 30-34 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Brushaber, Eric C         30 SLAM-OZ                   NT    2:11.57  
  2 Gundersen, Karl R         32 SLAM-OZ              2:20.00    2:16.33  
 
Event 19  Men 35-39 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hopson, Bruce E           36 SLAM-OZ              2:15.50    2:17.04  
 
Event 19  Men 40-44 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Schroeder, Charles W      42 Unattached-OZ        2:30.00    2:21.05  
 
Event 19  Men 45-49 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Van Ryn, Jack             48 SLAM-OZ              3:15.00    3:09.91  
 
Event 19  Men 70-74 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Neubert, Robert J         71 SLAM-OZ                   NT    4:37.61  
 
Event 19  Men 75-79 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Maine, Thomas O           76 IM-IL                3:17.34    3:17.10  
  2 Blake, Robert S           77 SLAM-OZ              3:41.67    3:59.10  
 
Event 20  Women 19-24 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Zou, LI                   24 SLAM-OZ                27.76      26.92  
 
Event 20  Women 30-34 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Nefczyk, Julia A          33 IM-IL                  32.00      29.99  
 
Event 20  Women 35-39 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 McNamee, Mary A           35 SLAM-OZ              1:00.00      42.72  
 
Event 20  Women 40-44 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Tang, Julia               40 SLAM-OZ                33.00      32.13  
 
Event 20  Women 45-49 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hentschke, Ruth A         49 SLAM-OZ                   NT      35.55  
  2 Snow, Nancy E             49 SLAM-OZ                   NT      40.27  
 
Event 20  Women 75-79 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Peters, Doris H           79 SLAM-OZ                52.54      57.19  
 
Event 20  Men 30-34 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Heumann, Kurt A           34 SLAM-OZ                26.00      25.35  
 
Event 20  Men 40-44 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Schroeder, Charles W      42 Unattached-OZ          26.00      25.43  
  2 Quade, Jack G             44 SLAM-OZ                27.00      27.12  
 
Event 20  Men 45-49 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Winters, Bob H            48 SLAM-OZ                   NT      26.09  
  2 Berrien, Christopher C    48 SLAM-OZ                   NT      33.41  
  3 Sappington, Michael F     49 SLAM-OZ                   NT      38.93  
  4 Glazier, Dan K            46 SLAM-OZ                   NT      44.33  
 
Event 20  Men 55-59 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Shedd, Charles P          58 SLAM-OZ                27.75      27.37  
  2 Pohlmann, John T          58 IM-IL                  35.19      35.10  
 
Event 20  Men 70-74 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Neubert, Robert J         71 SLAM-OZ                   NT      39.07  
 
Event 20  Men 75-79 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Blake, Robert S           77 SLAM-OZ                31.56      33.52  
  2 Sery, Donald J            77 SLAM-OZ                37.00      39.45