St. Louis Masters 
                 St. Louis Masters Winter Meet 2001 - 11/11/01                 
                                    Results                                    
 
Event 1  Mixed 120-159 200 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 St. Louis Area Masters-OZ  'A'                         NT    2:03.42  
     1) Zou, LI 24                      2) Genin, Guy M 36                
     3) Richmond, Susan M 40            4) Hopson, Bruce E 35             
 
Event 1  Mixed 160-199 200 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 St. Louis Area Masters-OZ  'A'                         NT    2:40.75  
     1) Manion, Margaret J 33           2) McNamee, Mary A 35             
     3) McNamee, Sr., Michael B 60      4) Pendleton, Jim 71              
 
Event 2  Women 30-34 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Garverick, Stacey         30 St. Louis Master-OZ    37.00      40.72  
 
Event 2  Women 35-39 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Tang, Julie               39 St. Louis Master-OZ       NT      44.00  
  2 McNamee, Mary A           35 St. Louis Master-OZ  1:00.00      58.69  
 
Event 2  Women 55-59 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Pohlmann, Mary M          56 Illinois Masters-IL    43.53      42.94  
 
Event 2  Men 35-39 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Genin, Guy M              36 St. Louis Master-OZ    34.99      32.43  
  2 Kamp, Brian J             37 St. Louis Master-OZ    37.00      37.88  
 
Event 2  Men 40-44 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Quade, Jack G             44 St. Louis Master-OZ    32.00      34.13  
 
Event 2  Men 45-49 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hancock, Steven T         45 St. Louis Master-OZ    37.00      36.96  
  2 Berrien, Christopher C    47 St. Louis Master-OZ    42.21      39.60  
  3 Sherwood, David L         47 St. Louis Master-OZ    39.80      39.62  
 
Event 2  Men 50-54 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Edmonds, Pug              54 St. Louis Master-OZ    45.00      42.56  
  2 Pierotti, Jim D           51 St. Louis Master-OZ    50.00      47.06  
 
Event 2  Men 55-59 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Shedd, Charles P          57 St. Louis Master-OZ    39.90      41.30  
 
Event 2  Men 60-64 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 McNamee, Sr., Michael B   60 St. Louis Master-OZ  1:00.00      53.03  
 
Event 2  Men 85-89 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Grant, Jr., William H     88 St. Louis Master-OZ  2:00.00    1:04.91  
 
Event 3  Women 35-39 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Petersen, Stephanie O     39 St. Louis Master-OZ  1:23.80    1:23.11  
 
Event 3  Women 40-44 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Richmond, Susan M         40 St. Louis Master-OZ  1:26.00    1:23.18  
  2 Van Toll, Wendy S         44 St. Louis Master-OZ  1:40.00    1:36.71  
  3 Seyferth, Elizabeth L     43 Illinois Masters-IL  2:00.00    1:45.46  
  4 Criscione, Janet R        40 St. Louis Master-OZ  2:30.00    2:34.14  
 
Event 3  Women 55-59 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Henehan, Mary P           59 St. Louis Master-OZ  2:00.86    2:13.82  
 
Event 3  Men 30-34 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
 -- Stuckey, Dennis D         34 UNA                  1:20.00         DQ  
 
Event 3  Men 35-39 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Zegarra-Ballon, Julio E   37 St. Louis Master-OZ  1:39.00    1:31.00  
 
Event 3  Men 45-49 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Letendre, Leo             48 St. Louis Master-OZ  1:25.00    1:20.97  
 
Event 3  Men 55-59 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Harris, Howard M          56 St. Louis Master-OZ  1:35.00    1:27.36  
  2 Shedd, Charles P          57 St. Louis Master-OZ  1:29.90    1:34.00  
 
Event 3  Men 70-74 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Cannon, William C         71 St. Louis Master-OZ  1:59.78    2:03.56  
 
Event 4  Men 55-59 200 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Miller, Douglas K         55 St. Louis Master-OZ  2:33.00    2:36.90  
 
Event 4  Men 60-64 200 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Kirchner, Landon C        63 MOVY-MV              3:35.00    3:42.83  
 
Event 4  Men 75-79 200 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Maine, Thomas O           76 Illinois Masters-IL  3:44.79    4:37.28  
 
Event 5  Women 35-39 200 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Petersen, Stephanie O     39 St. Louis Master-OZ  2:48.00    2:50.14  
 
Event 5  Women 40-44 200 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hull, Jessie K            44 St. Louis Master-OZ  3:15.00    3:08.34  
  2 Van Toll, Wendy S         44 St. Louis Master-OZ  3:34.00    3:20.78  
 
Event 5  Women 55-59 200 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Pohlmann, Mary M          56 Illinois Masters-IL  3:25.39    3:23.32  
 
Event 5  Men 35-39 200 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Scott, Glenn F            35 UNA                  2:55.00    2:49.16  
 
Event 5  Men 40-44 200 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Jack, Keith A             40 UNA                  2:40.00    2:32.04  
  2 Sherman, Bill             43 MOVY-MV              2:44.00    2:33.76  
 
Event 5  Men 55-59 200 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 daughaday, carlos C       55 St. Louis Master-OZ  3:45.00    3:25.30  
 
Event 5  Men 85-89 200 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
 -- Grant, Jr., William H     88 St. Louis Master-OZ  5:00.00         DQ  
 
Event 6  Women 30-34 400 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Lupher, Stacy L           34 UNA                  8:00.00    8:45.19  
 
Event 6  Women 75-79 400 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Sotak, Clara E            77 Illinois Masters-IL  8:55.00    8:47.52  
 
Event 6  Men 35-39 400 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hopson, Bruce E           35 St. Louis Master-OZ  4:45.00    4:54.64  
 
Event 6  Men 40-44 400 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Gowler, Mark D            44 St. Louis Master-OZ  5:15.00    5:17.11  
  2 Shirley, Matthew G        40 St. Louis Master-OZ  5:09.50    5:20.98  
 
Event 6  Men 45-49 400 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hancock, Steven T         45 St. Louis Master-OZ  5:38.00    5:36.25  
 
Event 7  Mixed 120-159 200 SC Meter Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 St. Louis Area Masters-OZ  'A'                         NT    2:12.13  
     1) Zou, LI 24                      2) Richmond, Susan M 40           
     3) Genin, Guy M 36                 4) Miller, Douglas K 55           
 
Event 7  Mixed 160-199 200 SC Meter Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
 -- St. Louis Area Masters-OZ  'A'                         NT         DQ  
     1) Quade, Jack G 44                2) Shedd, Charles P 57            
     3) Tang, Julie 39                  4) Manion, Margaret J 33          
 
Event 7  Mixed 200-239 200 SC Meter Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 St. Louis Area Masters-OZ  'A'                         NT    3:40.67  
     1) Criscione, Janet R 40           2) McNamee, Mary A 35             
     3) McNamee, Sr., Michael B 60      4) Pendleton, Jim 71              
 
Event 8  Women 35-39 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Petersen, Stephanie O     39 St. Louis Master-OZ  1:21.20    1:21.85  
 
Event 8  Women 40-44 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hull, Jessie K            44 St. Louis Master-OZ  1:30.00    1:31.43  
 
Event 8  Women 55-59 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Henehan, Mary P           59 St. Louis Master-OZ  1:41.83    2:02.84  
 
Event 8  Men 35-39 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Scott, Glenn F            35 UNA                  1:25.00    1:20.71  
 
Event 8  Men 40-44 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Quade, Jack G             44 St. Louis Master-OZ  1:19.00    1:17.80  
 
Event 8  Men 50-54 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Edmonds, Pug              54 St. Louis Master-OZ  1:40.00    1:30.96  
  2 Pierotti, Jim D           51 St. Louis Master-OZ  1:50.00    1:43.29  
 
Event 9  Women 40-44 200 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Richmond, Susan M         40 St. Louis Master-OZ  3:05.00    3:00.07  
  2 Van Toll, Wendy S         44 St. Louis Master-OZ  3:24.00    3:27.89  
  3 Seyferth, Elizabeth L     43 Illinois Masters-IL  3:54.43    3:54.43  
  4 Criscione, Janet R        40 St. Louis Master-OZ  5:00.00    5:30.76  
 
Event 9  Men 35-39 200 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Zegarra-Ballon, Julio E   37 St. Louis Master-OZ  4:00.00    3:25.12  
 
Event 9  Men 55-59 200 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Harris, Howard M          56 St. Louis Master-OZ  3:30.00    3:24.32  
 
Event 9  Men 60-64 200 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Kirchner, Landon C        63 MOVY-MV              3:30.00    3:32.50  
 
Event 9  Men 70-74 200 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Cannon, William C         71 St. Louis Master-OZ       NT    4:24.00  
 
Event 9  Men 75-79 200 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Maine, Thomas O           76 Illinois Masters-IL  3:54.30    3:58.00  
 
Event 10  Women 19-24 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Zou, LI                   24 St. Louis Master-OZ    31.00      32.54  
  2 Critchlow, Molly W        24 St. Louis Master-OZ    45.00      36.45  
 
Event 10  Women 35-39 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Tang, Julie               39 St. Louis Master-OZ       NT      43.83  
  2 McNamee, Mary A           35 St. Louis Master-OZ  1:00.00    1:13.56  
 
Event 10  Women 40-44 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hull, Jessie K            44 St. Louis Master-OZ    45.00      39.60  
 
Event 10  Women 55-59 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Pohlmann, Mary M          56 Illinois Masters-IL    40.99      44.90  
  2 Henehan, Mary P           59 St. Louis Master-OZ    57.61    1:04.00  
 
Event 10  Men 30-34 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Heumann, Kurt A           34 St. Louis Master-OZ       NT      31.66  
 
Event 10  Men 35-39 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Genin, Guy M              36 St. Louis Master-OZ    29.99      27.95  
  2 Kamp, Brian J             37 St. Louis Master-OZ    35.00      34.82  
 
Event 10  Men 40-44 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Jack, Keith A             40 UNA                    30.00      29.82  
  2 Sherman, Bill             43 MOVY-MV                31.00      30.76  
 
Event 10  Men 45-49 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Letendre, Leo             48 St. Louis Master-OZ    34.00      32.47  
  2 Hancock, Steven T         45 St. Louis Master-OZ    38.00      34.76  
  3 Berrien, Christopher C    47 St. Louis Master-OZ    38.44      37.65  
  4 Sherwood, David L         47 St. Louis Master-OZ    42.00      44.10  
 
Event 10  Men 55-59 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Shedd, Charles P          57 St. Louis Master-OZ    35.90      35.52  
  2 daughaday, carlos C       55 St. Louis Master-OZ    37.00      38.56  
 
Event 10  Men 60-64 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 McNamee, Sr., Michael B   60 St. Louis Master-OZ  1:00.00      47.82  
 
Event 10  Men 75-79 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Blake, Robert S           77 St. Louis Master-OZ    54.40      57.57  
 
Event 10  Men 85-89 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Grant, Jr., William H     88 St. Louis Master-OZ  2:00.00    1:18.52  
 
Event 11  Men 55-59 400 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Miller, Douglas K         55 St. Louis Master-OZ  5:45.00    5:32.20  
 
Event 11  Men 70-74 400 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Cannon, William C         71 St. Louis Master-OZ  8:49.99    9:23.42  
 
Event 11  Men 75-79 400 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Maine, Thomas O           76 Illinois Masters-IL  7:45.15    8:00.22  
 
Event 12  Women 30-34 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Lupher, Stacy L           34 UNA                  4:00.00    4:05.60  
 
Event 12  Women 75-79 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Sotak, Clara E            77 Illinois Masters-IL  4:18.00    4:15.89  
 
Event 12  Men 30-34 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Stuckey, Dennis D         34 UNA                  2:30.00    2:48.21  
 
Event 12  Men 35-39 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hopson, Bruce E           35 St. Louis Master-OZ  2:25.00    2:29.82  
  2 Scott, Glenn F            35 UNA                  2:45.00    2:39.23  
 
Event 12  Men 40-44 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Sherman, Bill             43 MOVY-MV              2:25.00    2:23.15  
  2 Shirley, Matthew G        40 St. Louis Master-OZ  2:29.00    2:27.69  
  3 Gaw, Jeffrey F            43 St. Louis Master-OZ  2:53.00    2:48.48  
 
Event 12  Men 55-59 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 daughaday, carlos C       55 St. Louis Master-OZ  3:10.00    3:00.13  
 
Event 12  Men 75-79 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Blake, Robert S           77 St. Louis Master-OZ  3:12.59    3:27.98  
 
Event 14  Men 35-39 200 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hopson, Bruce E           35 St. Louis Master-OZ  2:32.00    2:39.97  
 
Event 14  Men 40-44 200 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Jack, Keith A             40 UNA                  2:40.00    2:31.80  
 
Event 14  Men 45-49 200 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
 -- Hancock, Steven T         45 St. Louis Master-OZ  2:59.00         DQ  
 
Event 14  Men 50-54 200 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
 -- Pierotti, Jim D           51 St. Louis Master-OZ  3:50.00         DQ  
 
Event 14  Men 60-64 200 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Kirchner, Landon C        63 MOVY-MV              3:30.00    3:25.01  
 
Event 14  Men 75-79 200 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Maine, Thomas O           76 Illinois Masters-IL  3:57.70    3:53.76  
 
Event 15  Women 30-34 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Manion, Margaret J        33 St. Louis Master-OZ    39.00      42.15  
 
Event 15  Women 35-39 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Petersen, Stephanie O     39 St. Louis Master-OZ    38.60      37.98  
  2 McNamee, Mary A           35 St. Louis Master-OZ  1:00.00    1:07.70  
 
Event 15  Women 40-44 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Richmond, Susan M         40 St. Louis Master-OZ    40.20      39.32  
  2 Van Toll, Wendy S         44 St. Louis Master-OZ    47.00      45.84  
  3 Seyferth, Elizabeth L     43 Illinois Masters-IL    55.00      49.97  
  4 Criscione, Janet R        40 St. Louis Master-OZ  1:30.00    1:17.32  
 
Event 15  Women 45-49 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Mosher, Jackee D          49 UNA                       NT      56.72  
 
Event 15  Women 60-64 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Moran, Laurel             61 St. Louis Master-OZ    56.96      53.62  
 
Event 15  Men 30-34 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Heumann, Kurt A           34 St. Louis Master-OZ       NT      37.14  
 
Event 15  Men 35-39 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
 -- Zegarra-Ballon, Julio E   37 St. Louis Master-OZ    41.00         DQ  
 
Event 15  Men 40-44 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Gaw, Jeffrey F            43 St. Louis Master-OZ    38.00      43.12  
 
Event 15  Men 45-49 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Berrien, Christopher C    47 St. Louis Master-OZ    42.25      43.47  
 
Event 15  Men 55-59 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Harris, Howard M          56 St. Louis Master-OZ    40.00      39.07  
  2 Shedd, Charles P          57 St. Louis Master-OZ    39.90      40.99  
 
Event 15  Men 60-64 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 McNamee, Sr., Michael B   60 St. Louis Master-OZ  1:00.00      51.26  
 
Event 16  Women 40-44 100 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Richmond, Susan M         40 St. Louis Master-OZ  1:18.00    1:25.32  
 
Event 16  Women 55-59 100 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Pohlmann, Mary M          56 Illinois Masters-IL  1:40.83    1:45.13  
 
Event 16  Men 35-39 100 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Scott, Glenn F            35 UNA                  1:35.00    1:22.82  
 
Event 16  Men 40-44 100 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Shirley, Matthew G        40 St. Louis Master-OZ  1:15.40    1:21.40  
 
Event 16  Men 45-49 100 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Letendre, Leo             48 St. Louis Master-OZ  1:19.00    1:13.82  
 
Event 16  Men 55-59 100 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Miller, Douglas K         55 St. Louis Master-OZ  1:08.00    1:11.14  
 
Event 16  Men 75-79 100 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Maine, Thomas O           76 Illinois Masters-IL  1:50.28    2:03.84  
 
Event 17  Women 45-49 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Stegall, Carol A          46 UNA                       NT    1:25.15  
 
Event 17  Men 35-39 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Kamp, Brian J             37 St. Louis Master-OZ  1:00.00    1:05.31  
 
Event 17  Men 40-44 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Gaw, Jeffrey F            43 St. Louis Master-OZ  1:15.00    1:16.20  
 
Event 17  Men 50-54 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Pierotti, Jim D           51 St. Louis Master-OZ  1:30.00    1:27.43  
 
Event 17  Men 55-59 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 daughaday, carlos C       55 St. Louis Master-OZ  1:25.00    1:19.82  
 
Event 17  Men 75-79 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Blake, Robert S           77 St. Louis Master-OZ  1:20.06    1:27.79  
 
Event 18  Women 35-39 100 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Petersen, Stephanie O     39 St. Louis Master-OZ  1:25.00    1:17.93  
  2 McNamee, Mary A           35 St. Louis Master-OZ  2:00.00    2:18.09  
 
Event 18  Women 40-44 100 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hull, Jessie K            44 St. Louis Master-OZ  1:30.00    1:29.51  
  2 Van Toll, Wendy S         44 St. Louis Master-OZ  1:30.00    1:36.16  
 -- Seyferth, Elizabeth L     43 Illinois Masters-IL       NT         DQ  
 
Event 18  Women 60-64 100 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Moran, Laurel             61 St. Louis Master-OZ  2:07.73    2:07.24  
 
Event 18  Men 30-34 100 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
 -- Stuckey, Dennis D         34 UNA                  1:15.00         DQ  
 
Event 18  Men 35-39 100 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Genin, Guy M              36 St. Louis Master-OZ  1:15.00    1:06.57  
 
Event 18  Men 40-44 100 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Sherman, Bill             43 MOVY-MV              1:08.00    1:08.65  
 
Event 18  Men 45-49 100 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Letendre, Leo             48 St. Louis Master-OZ  1:19.00    1:17.63  
  2 Hancock, Steven T         45 St. Louis Master-OZ  1:16.00    1:22.19  
  3 Berrien, Christopher C    47 St. Louis Master-OZ  1:31.16    1:29.86  
 
Event 18  Men 60-64 100 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
 -- McNamee, Sr., Michael B   60 St. Louis Master-OZ  1:00.00         DQ  
 
Event 19  Women 19-24 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Zou, LI                   24 St. Louis Master-OZ    35.00      30.14  
 
Event 19  Women 35-39 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Tang, Julie               39 St. Louis Master-OZ       NT      37.50  
  2 McNamee, Mary A           35 St. Louis Master-OZ  1:00.00    1:21.95  
 
Event 19  Women 45-49 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Stegall, Carol A          46 UNA                       NT      38.49  
  2 Mosher, Jackee D          49 UNA                       NT      48.32  
 
Event 19  Men 30-34 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Heumann, Kurt A           34 St. Louis Master-OZ       NT      28.42  
 
Event 19  Men 35-39 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Kamp, Brian J             37 St. Louis Master-OZ    27.00      28.04  
  2 Scott, Glenn F            35 UNA                    30.00      30.49  
 
Event 19  Men 40-44 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Gaw, Jeffrey F            43 St. Louis Master-OZ    35.00      35.20  
 
Event 19  Men 45-49 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Berrien, Christopher C    47 St. Louis Master-OZ    34.49      34.32  
 
Event 19  Men 50-54 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Pierotti, Jim D           51 St. Louis Master-OZ    40.00      39.31  
 
Event 19  Men 55-59 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Shedd, Charles P          57 St. Louis Master-OZ    32.90      31.35  
  2 daughaday, carlos C       55 St. Louis Master-OZ    35.00      34.38  
 
Event 19  Men 60-64 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 McNamee, Sr., Michael B   60 St. Louis Master-OZ  1:00.00      44.29  
 
Event 19  Men 75-79 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Blake, Robert S           77 St. Louis Master-OZ    35.58      35.84  
 
Event 21  Women 75-79 800 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Sotak, Clara E            77 Illinois Masters-IL 18:02.00   17:56.00  
 
Event 21  Men 45-49 800 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Letendre, Leo             48 St. Louis Master-OZ 11:00.00   10:51.35  
 
Event 22  Women 60-64 1500 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Moran, Laurel             61 St. Louis Master-OZ       NT   33:17.60  
 
Event 22  Men 40-44 1500 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Gowler, Mark D            44 St. Louis Master-OZ 20:30.00   20:38.90  
 
Event 22  Men 60-64 1500 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Kirchner, Landon C        63 MOVY-MV             23:45.00   24:40.48  
 
Event 24  Men 240-279 800 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 St. Louis Area Masters-OZ  'A'                         NT   13:42.28  
     1) Blake, Robert S 77              2) Cannon, William C 71           
     3) Shirley, Matthew G 40           4) Pendleton, Jim 71