St. Louis Masters 
                        SCM Winter Meet 2000 - 12/10/00                        
                         Rockwood / St. Louis Masters                          
                                    Results                                    
 
Event 1  Men 320-359 200 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals Points 
===============================================================================
  1 St. Louis Area Masters  'A'                                 3:14.16  
     1) Blake, Robert S 76              2) Brouk, John 83                 
     3) Huber, Jack E 78                4) Grant, William H 87            
 
Event 1  Mixed 120-159 200 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals Points 
===============================================================================
  1 St. Louis Area Masters  'A'                                 2:03.42  
     1) Stroh, Elizabeth I 33           2) Friedman, Jeremy A 28          
     3) Gale, Andrew J 34               4) Manion, Margaret J 32          
 
Event 1  Mixed 200-239 200 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals Points 
===============================================================================
  1 St. Louis Area Masters  'A'                                 2:29.95  
     1) Van Ryn, Jack 47                2) Cannon, William C 70           
     3) Richmond, Susan M 39            4) Kohn, Catherine K 47           
 
Event 2  Women 35-39 200 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Petersen, Stephanie O     38 SLAM                           2:48.05  
 
Event 2  Women 45-49 200 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Kohn, Catherine K         47 SLAM                           3:02.84  
 
Event 2  Women 55-59 200 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Mueller, Ardeth R         59 SLAM                           2:58.34  
  2 Pohlmann, Mary M          55 IM                             3:25.39  
  2 Henehan, Mary P           58 SLAM                           3:25.39  
 
Event 2  Men 25-29 200 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Friedman, Jeremy A        28 SLAM                           2:39.81  
 
Event 2  Men 30-34 200 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Scott, Glenn F            34 SLAM                           2:54.08  
 
Event 2  Men 35-39 200 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Ellington, Gerald C       38 SLAM                           2:54.57  
 
Event 2  Men 40-44 200 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Merrill, Nick C           43 IM                             1:15.90  
 
Event 2  Men 45-49 200 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Van Ryn, Jack             47 SLAM                           3:35.31  
 
Event 2  Men 50-54 200 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Miller, Douglas K         54 SLAM                           2:37.30  
 -- Plesko, John T            50 SLAM                                DQ  
 
Event 2  Men 70-74 200 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Cannon, William C         70 SLAM                           4:07.14  
 
Event 3  Women 19-24 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Floden, Melissa M         20 SLAM                             37.89  
 
Event 3  Women 30-34 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Manion, Margaret J        32 SLAM                             36.24  
 
Event 3  Women 35-39 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Cockrell, Sandy           37 UNAT                             44.96  
 
Event 3  Women 45-49 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Hentschke, Ruth A         47 SLAM                             46.27  
 -- Uthus, Gwen L             46 SLAM                                DQ  
 
Event 3  Women 50-54 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 McDowell, Teresa W        50 UNAT                             42.06  
 
Event 3  Women 55-59 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Henehan, Mary P           58 SLAM                             55.16  
 -- Jensen, Jen R             59 SLAM                                DQ  
 
Event 3  Women 60-64 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Moran, Laurel             60 SLAM                             55.27  
 
Event 3  Men 25-29 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Meyer, William T          27 SLAM                           1:02.23  
 
Event 3  Men 30-34 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Gale, Andrew J            34 SLAM                             33.25  
 
Event 3  Men 45-49 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Berrien, Christopher C    46 SLAM                             42.21  
 
Event 3  Men 55-59 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Noeth, Rick               56 IAMA                             49.66  
 
Event 3  Men 75-79 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Huber, Jack E             78 SLAM                             55.23  
 
Event 3  Men 80-84 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Brouk, John               83 SLAM                           1:07.24  
 
Event 3  Men 85-89 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Shea, Edward A            86 IM                               49.73  
  2 Grant, William H          87 SLAM                           1:09.58  
 
Event 4  Women 35-39 200 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Richmond, Susan M         39 SLAM                           3:01.36  
 
Event 4  Women 40-44 200 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Van Toll, Wendy S         43 SLAM                           3:20.57  
 
Event 4  Women 45-49 200 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Kohn, Catherine K         47 SLAM                           3:20.07  
 
Event 4  Men 30-34 200 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Terhaar, Mike             33 SLAM                           3:53.21  
 
Event 4  Men 45-49 200 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Van Ryn, Jack             47 SLAM                           3:44.31  
 
Event 4  Men 75-79 200 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Maine, Thomas O           75 IM                             3:54.30  
 
Event 5  Women 40-44 400 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Payne, Lori               41 SLAM                           5:05.82  
 
Event 5  Women 55-59 400 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Jensen, Jen R             59 SLAM                           8:03.00  
 
Event 5  Women 75-79 400 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Sotak, Clara E            76 IM                             8:54.79  
 
Event 5  Men 30-34 400 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Hopson, Bruce E           34 SLAM                           4:42.41  
  2 Duffield, Bill L          30 SLAM                           5:20.93  
 
Event 5  Men 40-44 400 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Gowler, Mark D            43 SLAM                           5:08.36  
  2 Hancock, Steven T         44 SLAM                           5:50.00  
 
Event 5  Men 50-54 400 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Miller, Douglas K         54 SLAM                           5:08.82  
 
Event 5  Men 55-59 400 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Noeth, Rick               56 IAMA                           6:05.75  
 
Event 6  Women 120-159 200 SC Meter Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals Points 
===============================================================================
  1 St. Louis Area Masters  'A'                                 2:32.04  
     1) Stroh, Elizabeth I 33           2) Sloan, Elaine M 38             
     3) Manion, Margaret J 32           4) Floden, Melissa M 20           
 
Event 6  Men 320-359 200 SC Meter Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals Points 
===============================================================================
 -- St. Louis Area Masters  'A'                                      DQ  
     1) Blake, Robert S 76              2) Brouk, John 83                 
     3) Huber, Jack E 78                4) Grant, William H 87            
 
Event 7  Men 30-34 100 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Duffield, Bill L          30 SLAM                           1:19.54  
 
Event 7  Men 45-49 100 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Clark, Victor L           45 UNAT                           1:09.81  
 
Event 7  Men 50-54 100 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Miller, Douglas K         54 SLAM                           1:11.95  
  2 Plesko, John T            50 SLAM                           1:30.78  
 
Event 8  Women 35-39 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Petersen, Stephanie O     38 SLAM                             38.52  
  2 Richmond, Susan M         39 SLAM                             39.45  
  3 Cockrell, Sandy           37 UNAT                             47.74  
 
Event 8  Women 40-44 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Van Toll, Wendy S         43 SLAM                             42.95  
 
Event 8  Women 45-49 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Hentschke, Ruth A         47 SLAM                             48.13  
 
Event 8  Women 55-59 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Henehan, Mary P           58 SLAM                           1:04.31  
 
Event 8  Women 60-64 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Moran, Laurel             60 SLAM                             56.07  
 
Event 8  Men 25-29 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Friedman, Jeremy A        28 SLAM                             39.21  
 
Event 8  Men 30-34 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Gale, Andrew J            34 SLAM                             35.27  
  2 Terhaar, Mike             33 SLAM                             45.56  
 
Event 8  Men 40-44 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Gaw, Jeffrey F            42 SLAM                             43.56  
 
Event 8  Men 45-49 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Berrien, Christopher C    46 SLAM                             42.25  
 
Event 8  Men 55-59 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Harris, Howard M          55 SLAM                             38.98  
 
Event 8  Men 70-74 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Cannon, William C         70 SLAM                             50.85  
 
Event 8  Men 80-84 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Brouk, John               83 SLAM                           1:08.84  
 
Event 8  Men 85-89 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Grant, William H          87 SLAM                           1:17.77  
 
Event 10  Women 19-24 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Floden, Melissa M         20 SLAM                           1:13.49  
 
Event 10  Women 35-39 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Cockrell, Sandy           37 UNAT                           1:24.50  
 
Event 10  Women 45-49 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Uthus, Gwen L             46 SLAM                           1:19.24  
 
Event 10  Women 55-59 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Jensen, Jen R             59 SLAM                           1:47.10  
 
Event 10  Men 19-24 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Fogarty, John M           20 UNAT                           1:00.32  
 
Event 10  Men 30-34 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Terhaar, Mike             33 SLAM                           1:20.39  
 
Event 10  Men 35-39 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Masucci, James O          36 UNAT                           1:31.45  
 
Event 10  Men 40-44 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Merrill, Nick C           43 IM                             1:01.27  
  2 Hancock, Steven T         44 SLAM                           1:06.97  
  3 Gaw, Jeffrey F            42 SLAM                           1:29.39  
 
Event 10  Men 45-49 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Van Ryn, Jack             47 SLAM                           1:16.13  
 
Event 10  Men 50-54 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Plesko, John T            50 SLAM                           1:15.63  
 
Event 10  Men 60-64 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Hyten, Bob                61 SLAM                           1:36.15  
 
Event 11  Women 55-59 200 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Pohlmann, Mary M          55 IM                             3:42.24  
 
Event 11  Men 75-79 200 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Maine, Thomas O           75 IM                             3:44.79  
 
Event 12  Women 35-39 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Petersen, Stephanie O     38 SLAM                           1:21.16  
 
Event 12  Women 40-44 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Van Toll, Wendy S         43 SLAM                           1:34.64  
 
Event 12  Women 45-49 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Kohn, Catherine K         47 SLAM                           1:28.06  
 
Event 12  Women 50-54 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 McDowell, Teresa W        50 UNAT                           1:34.77  
 
Event 12  Women 55-59 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Jensen, Jen R             59 SLAM                           1:56.98  
  2 Henehan, Mary P           58 SLAM                           2:01.03  
 
Event 12  Men 75-79 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Huber, Jack E             78 SLAM                           2:20.13  
 
Event 12  Men 85-89 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Shea, Edward A            86 IM                             1:53.64  
 
Event 13  Mixed 120-159 200 SC Meter Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals Points 
===============================================================================
  1 St. Louis Area Masters  'A'                                 2:20.38  
     1) Manion, Margaret J 32           2) Gale, Andrew J 34              
     3) Friedman, Jeremy A 28           4) Stroh, Elizabeth I 33          
 
Event 13  Mixed 200-239 200 SC Meter Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals Points 
===============================================================================
  1 St. Louis Area Masters  'B'                                 2:42.45  
     1) Richmond, Susan M 39            2) Van Ryn, Jack 47               
     3) Kohn, Catherine K 47            4) Cannon, William C 70           
  2 St. Louis Area Masters  'A'                                 2:54.21  
     1) Hancock, Steven T 44            2) Moran, Laurel 60               
     3) Sloan, Elaine M 38              4) Hyten, Bob 61                  
 
Event 14  Women 35-39 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Petersen, Stephanie O     38 SLAM                           2:30.75  
 
Event 14  Women 45-49 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Uthus, Gwen L             46 SLAM                           3:05.60  
 
Event 14  Women 75-79 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Sotak, Clara E            76 IM                             4:17.70  
 
Event 14  Men 30-34 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Duffield, Bill L          30 SLAM                           2:33.13  
 
Event 14  Men 35-39 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Ellington, Gerald C       38 SLAM                           2:30.99  
 
Event 14  Men 40-44 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Merrill, Nick C           43 IM                             2:17.24  
  2 Hancock, Steven T         44 SLAM                           2:48.99  
  3 Gaw, Jeffrey F            42 SLAM                           2:59.63  
 
Event 14  Men 45-49 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Van Ryn, Jack             47 SLAM                           3:16.83  
 
Event 14  Men 50-54 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Plesko, John T            50 SLAM                           2:47.86  
 
Event 15  Women 19-24 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Floden, Melissa M         20 SLAM                             32.31  
 
Event 15  Women 30-34 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Manion, Margaret J        32 SLAM                             33.30  
 
Event 15  Women 35-39 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Richmond, Susan M         39 SLAM                             34.27  
 
Event 15  Men 30-34 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Gale, Andrew J            34 SLAM                             30.91  
 
Event 15  Men 45-49 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Clark, Victor L           45 UNAT                             30.29  
  2 Berrien, Christopher C    46 SLAM                             38.44  
 
Event 15  Men 55-59 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Harris, Howard M          55 SLAM                             38.50  
 
Event 17  Women 45-49 400 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Kohn, Catherine K         47 SLAM                           6:33.55  
 
Event 17  Women 55-59 400 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Mueller, Ardeth R         59 SLAM                           6:12.91  
 
Event 17  Men 30-34 400 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Hopson, Bruce E           34 SLAM                           5:21.77  
 
Event 17  Men 75-79 400 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Maine, Thomas O           75 IM                             7:45.53  
 
Event 18  Women 19-24 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Floden, Melissa M         20 SLAM                             33.82  
 
Event 18  Women 45-49 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Uthus, Gwen L             46 SLAM                             36.66  
  2 Hentschke, Ruth A         47 SLAM                             40.81  
 
Event 18  Women 60-64 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Moran, Laurel             60 SLAM                             46.94  
 
Event 18  Men 19-24 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Fogarty, John M           20 UNAT                             26.09  
 
Event 18  Men 30-34 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Gale, Andrew J            34 SLAM                             28.34  
 
Event 18  Men 35-39 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Kamp, Brian J             36 UNAT                             26.92  
  2 Ellington, Gerald C       38 SLAM                             29.85  
  3 Masucci, James O          36 UNAT                             38.02  
 
Event 18  Men 40-44 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Merrill, Nick C           43 IM                               28.00  
  2 Hancock, Steven T         44 SLAM                             29.88  
  3 Gaw, Jeffrey F            42 SLAM                             35.70  
 
Event 18  Men 45-49 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Berrien, Christopher C    46 SLAM                             34.49  
  2 Schrock, John C           49 UNAT                             35.74  
 
Event 18  Men 60-64 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Hyten, Bob                61 SLAM                             34.49  
 
Event 18  Men 75-79 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Blake, Robert S           76 SLAM                             35.60  
  2 Huber, Jack E             78 SLAM                             49.34  
 
Event 19  Women 35-39 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Richmond, Susan M         39 SLAM                           1:23.71  
  2 Petersen, Stephanie O     38 SLAM                           1:23.80  
 
Event 19  Women 40-44 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Van Toll, Wendy S         43 SLAM                           1:34.03  
 
Event 19  Women 45-49 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Kohn, Catherine K         47 SLAM                           1:34.09  
 
Event 19  Women 55-59 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Pohlmann, Mary M          55 IM                             1:55.00  
 
Event 19  Men 50-54 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Plesko, John T            50 SLAM                           1:36.47  
 
Event 20  Women 50-54 200 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 McDowell, Teresa W        50 UNAT                           3:25.51  
 
Event 20  Men 75-79 200 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Maine, Thomas O           75 IM                             3:57.70  
  2 Huber, Jack E             78 SLAM                           4:52.47  
 
Event 20  Men 85-89 200 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Shea, Edward A            86 IM                             4:06.86  
 
Event 21  Women 35-39 100 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Richmond, Susan M         39 SLAM                           1:19.30  
 
Event 21  Women 40-44 100 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Van Toll, Wendy S         43 SLAM                           1:30.01  
 
Event 21  Women 45-49 100 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Hentschke, Ruth A         47 SLAM                           1:44.33  
 
Event 21  Women 55-59 100 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Mueller, Ardeth R         59 SLAM                           1:23.91  
 
Event 21  Women 60-64 100 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Moran, Laurel             60 SLAM                           2:07.73  
 
Event 21  Men 30-34 100 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Gale, Andrew J            34 SLAM                           1:10.71  
 
Event 21  Men 35-39 100 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Kamp, Brian J             36 UNAT                           1:16.23  
  2 Ellington, Gerald C       38 SLAM                           1:18.48  
  3 Masucci, James O          36 UNAT                           1:42.16  
 
Event 21  Men 40-44 100 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Merrill, Nick C           43 IM                             1:15.90  
 
Event 21  Men 45-49 100 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Berrien, Christopher C    46 SLAM                           1:31.16  
  2 Van Ryn, Jack             47 SLAM                           1:41.08  
 
Event 21  Men 75-79 100 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Maine, Thomas O           75 IM                             1:41.22  
 
Event 22  Men 320-359 400 SC Meter Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals Points 
===============================================================================
  1 St. Louis Area Masters  'A'                                 9:21.20  
     1) Blake, Robert S 76              2) Brouk, John 83                 
     3) Huber, Jack E 78                4) Grant, William H 87            
 
Event 23  Women 75-79 800 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Sotak, Clara E            76 IM                            18:01.89  
 
Event 23  Men 30-34 800 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Hopson, Bruce E           34 SLAM                           9:49.41  
 
Event 23  Men 40-44 800 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Hancock, Steven T         44 SLAM                          11:21.77  
  2 Seelman, Kevin P          42 SLAM                          14:15.34  
 
Event 23  Men 55-59 800 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Noeth, Rick               56 IAMA                          12:36.63  
 
Event 23  Men 70-74 800 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Cannon, William C         70 SLAM                          16:26.54  
 
Event 23  Men 75-79 800 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Blake, Robert S           76 SLAM                          16:07.45